fbpx

Higiena, a epidemia

1 kwietnia 2020 | Adam Jerzykowski

Historia zna już takie przypadki

Jak podaje słownik języka polskiego, higiena (z języka greckiego hygieinós‘zdrowy’, ‘zdrowotny’) to nauka zajmująca się badaniem wpływu czynników środowiska na zdrowie i życie człowieka. Epidemia zaś, to wzrost zachorowań w liczbie większej niż przeciętnie na daną chorobę, w określonym czasie i na określonym terenie.

Wśród najbardziej groźnych epidemii w dziejach ludzkości możemy wyróżnić:

  1. Epidemię dżumy w Europie tzw. czarna śmierć, która w XIV wieku zabiła około 30-60% ówczesnej populacji kontynentu. W wyniku choroby liczba mieszkańców została zredukowana o blisko 100 milinów. Potrzeba było aż 150 lat aby populacja powróciła do stanu liczebnego sprzed wybuchu epidemii.
  2. Pandemię grypy, potocznie nazywaną ,,hiszpanką’’, która w XX wieku w ciągu 12 miesięcy spowodowała śmierć 50 – 100 mln ludzi. Dla porównania wirus HIV, odpowiedzialny za pandemię AIDS, pochłonął połowę tej liczby w ciągu pierwszych 25 lat swojego istnienia!

Higiena rąk siłą w walce wirusami

Podczas wybuchu nowej choroby będącej zagrożeniem dla zdrowia, oprócz przyczyny bezpośredniej (wirusa czy bakterii) wymienia się także higienę. W szczególności ważna jest higiena rąk, która stanowi podstawowy środek ograniczający rozprzestrzenianie się zakażeń. Na naszych rękach przenoszone są m.in. wirusy odpowiedzialne za biegunki, gronkowiec złocisty, który wywołuje zakażenia skóry oraz zatrucia pokarmowe. Nasze dłonie są również nośnikiem pałeczek Salmonella i Escherichia coli, odpowiadających m.in. za zapalenie przewodu moczowego i nerek.  Wydaję się, że przy obecnym dostępie do bieżącej wody, mycie rąk nie potrzebuję żadnych dodatkowych zaleceń. Niestety, jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), niemal 70% wszystkich zakażeń i zatruć to efekt brudnych rąk. Szacuje się, że tylko 50% mężczyzn i 75% kobiet myję ręce po opuszczeniu toalety.

Jednym z zaleceń zapobiegających rozprzestrzenianiu się COVID-19 jest się regularne i dokładne mycie rąk przez minimum 30 sekund. Budowa cząsteczek mydła wpływa na zniszczenie warstwy lipidowej wirusa sprawiając że stają się on bezużyteczny.

Częste mycie, a wysuszona skóra dłoni

Ważne jest aby szczególnie w tym czasie zadbać o zdrowie swoje i innych. Pamiętajcie o regularnym myciu rąk nie tylko po przyjściu z dworu ale również po skorzystaniu z toalety, przed posiłkiem, po zabawie ze zwierzakami.  Jeśli częste mycie rąk powoduje u Was wysuszenie skóry skorzystajcie z produktu BodyWash moviGO, wypełnionego po brzegi składnikami nawilżającymi. W żelu zawarliśmy wyciąg z liści aloesu, panthenol, mocznik, witaminę E oraz glicerynę. Naturalne składniki, z największą starannością zaopiekują się Waszą skórą, nie tylko po treningu ale również na codzień. Ponadto, w czasie kwarantanny zamówienie na terenie Łodzi dostarczymy bezpłatnie, w ciągu 24 godzin. Wystarczy, że przy zamówieniu podacie kod LDZ.

 

Źródła:

https://sjp.pwn.pl/szukaj/epidemia.html
https://sjp.pwn.pl/szukaj/higiena.html 
Austin Alchon Suzanne (2003). A pest in the land: new world epidemics in a global perspective University of New Mexico Press. s. 21.
Tomasz Zahorski, Iga Zendran, ACTA UROBOROI- W KRĘGU EPIDEMII, ~ 91 ~, Złoty wiek grypy. Krótka historia pandemii, Wydział Lekarski, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu s.91-95
Niall Philip Alan Sean Johnson, Updating the Accounts: Global Mortality of the 1918–1920 „Spanish” Influenza Pandemic”. Bulletin of the History of Medicine – Volume 76, Number 1, Spring 2002, s. 105–115.
Benedetta Allegranzi, Sepideh Bagheri Nejad, Marie-Noelle Chraiti, Cyrus Engineer, Gabriela Garcia Castillejos, Wilco Graafmans, Claire Kilpatrick, Elizabeth Mathai, Didier Pittet, Lucile Resal, Hervé Richet, Rosemary Sudan, Wytyczne WHO dotyczące higieny rąk w opiece zdrowotnej – podsumowanie Pierwsza Światowa Inicjatywa na rzecz Bezpieczeństwa Pacjenta „Higiena rąk to bezpieczna opieka”, World Health Organization 2009

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem