fbpx

Jak chlor wpływa na skórę dziecka?

4 kwietnia 2019 | Adam Jerzykowski

W dzisiejszych czasach na wszystko, co chemiczne, patrzymy z rosnącym niepokojem. Nic dziwnego – żyjemy w świecie, który został opanowany przez trendy bio i eko. Na liście substancji, których się obawiamy, znalazł się również chlor. Czy słusznie?

Czym jest chlor?

Chlor jest pierwiastkiem chemicznym, który występuje pod postacią gazu dwukrotnie cięższego od powietrza. Powyżej bezpiecznego stężenia stanowi on truciznę – granicą jest 1000 ppm (cząsteczek na milion) w powietrzu, jednak już przy stężeniu chloru wynoszącym 3,5 ppm wyczuwalny jest jego duszący zapach. Stały kontakt z tym pierwiastkiem zwiększa ryzyko pojawienia się różnego rodzaju chorób płuc i znacząco osłabia ten narząd. Z drugiej jednak strony jest to powszechnie występujący makroelement, który znajduje się również… w naszym organizmie. Dlaczego zatem chlor jest tak powszechnie wykorzystywany do uzdatniania wody i czy jest się czego bać?

Dezynfekcja na wagę złota

Podstawową zaletą chloru jest dezynfekcja – to właśnie dlatego chlor jest stosowany na szeroką skalę w uzdatnianiu wody basenowej oraz wodociągowej.

Skutecznie zabija:

  • bakterie,
  • wirusy, grzyby,
  • inne mikroorganizmy, które zagrażają zdrowiu, ale również i życiu człowieka, a także prowadzą do zatruć pokarmowych oraz ciężkich infekcji.

Jednakże nie pozostaje on bez wpływu na skórę dziecka. Tym bardziej, że z wodą chlorowaną mamy do czynienia nie tylko w kranie, ale również na basenie. To właśnie tam najłatwiej o podrażnienia skóry z uwagi na wyższe stężenie tego pierwiastka. Oczywiście nie będziemy Cię namawiać do rezygnowania z wizyt z dzieckiem na basenie – wręcz przeciwnie, organizm podczas pływania dotlenia się znacznie lepiej niż podczas zwykłego spaceru. Krew zaczyna szybciej krążyć, a płuca się rozszerzają. Jednak musisz wiedzieć, w jaki sposób chlor oddziałuje na skórę i organizm Twojego malucha oraz jak bronić się przed negatywnymi skutkami.

Wpływ chloru na skórę i organizm dziecka

Mono-, di- i trichloraminy wypłukują z powierzchni skóry warstwę lipidową, a tym samym znacząco osłabiają jej naturalną barierę ochronną. Efektem jest sucha, ściągnięta skóra, która nierzadko staje się również szorstka i podrażniona. W skrajnych przypadkach mogą pojawić się swędzące plamy oraz zaczerwienienia, a nawet wysypka. Chlor wnika także we włókna włosów i zmienia ich strukturę, co prowadzi do znacznego osłabienia i utraty nawilżenia. Nie jest obojętny również dla błon śluzowych oczu i dróg oddechowych, mogą wystąpić także objawy podobne do astmy! A wysuszona śluzówka to pierwszy krok do kataru, gdyż nie jest w stanie zapewnić właściwej ochrony przed wirusami. Nie mniej niebezpieczny jest trichlorometan (THM), który jest cięższy od powietrza i unosi się bezpośrednio nad wodą. Nie tylko wnika przez skórę do organizmu, ale może wywoływać również zmiany genetyczne prowadzące do powstawania komórek nowotworowych. U niektórych dzieci występuje także uczulenie na chlor, które objawia się silnymi bólami głowy i wodnistym katarem.  Mogą pojawiać się także dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Jak przeciwdziałać skutkom oddziaływania chloru?

Przede wszystkim staraj się wybierać baseny, na których stosuje się alternatywne metody uzdatniania wody, np. ozonowanie czy naświetlanie lampami UV. Ozon znacznie mniej podrażnia delikatną skórę dziecka, jego drogi oddechowe i oczy, a skuteczność porównywalna jest z chlorem. Jednak warto pamiętać, że nie jest to stuprocentowa alternatywa, a jedynie „mniejsze zło”. Bowiem nawet w takich basenach znajdują się pewne ilości chloru. Jest to obowiązek prawny, którego nie sposób pominąć. Jeśli w Twojej okolicy znajdują się wyłącznie baseny z wodą chlorowaną, wykorzystaj nasze sposoby na zminimalizowanie negatywnego wpływu chloru na skórę Twojego dziecka. Przede wszystkim dokładnie umyj jego ciało przed wejściem do basenu.   Wykorzystanie do tego silnie nawilżającego, ale delikatnego żelu to absolutna podstawa. Taki preparat znajdziesz w naszym sklepie – w jego składzie znajdują się m.in.:

  • nawilżający sok z liści aloesu,
  • przyspieszająca regenerację skóry Prowitamina B5,
  • oraz witamina E.

Zabieg powtórz po wyjściu z wody. Nie zapomnij również o solidnej porcji odżywczego masła lub balsamu, a w przypadku twarzy – natłuszczającego kremu. To doskonałe uzupełnienie skutecznej pielęgnacji skóry i ochrony przed chlorem. Włosy umyj szamponem lub naszym żelem pod prysznic, i to nawet jeśli stosujesz czepek kąpielowy (znajdziesz go w naszym sklepie w pakiecie z dwoma żelami pod prysznic). Pomaga on w pewnym stopniu ochronić delikatne włosy dziecka przed oddziaływaniem chloru, ale nie stanowi stuprocentowej ochrony.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem